Ismerd meg az eszpresszó, a caffe americano és a török kávé világát!

Szinte akárhova megyünk a világon, van egy közös pont az emberekben, és ez a kávé iránti rajongás. A világ sokszínűsége pedig ennek a nedűnek az elkészítési módjában és fogyasztásában is visszaköszön, és nagyon sokféle módon élvezhető a kávé.

Ebben a cikkben 3 olyan jól ismert kávéitalt ismerhetünk meg, melyek elkészítése nem jelenthet gondot, legyen szó egy profi baristáról vagy az otthoni felhasználásról.

Eszpresszó

Ha kávéról van szó, akkor sokan az eszpresszóra esküsznek, hiszen megvan benne minden, ami a koffein élvezetéhez szükséges. Az őrölt kávéra nagy nyomáson forró vizet engednek, a végeredmény pedig a jól ismert eszpresszó.

A nevének eredetén máig vitatkoznak a szakértők, hiszen eredhet akár a gyors, akár a nyomás olasz szavakból is, az kétségtelen, hogy ez a déli nemzet nagyon sokat tett az elterjedéséért. Az első próbálkozások már az 1900-as évek elején megtörténtek, hogy forró vízzel és gőzzel egyre jobb és jobb kávéitalokat állítsanak elő. Mára ez elért arra a szintre, hogy akár már otthoni körülmények között is nagyon jó eszpresszó gépek kaphatók. Egy profi barista pedig egy jó alapanyag és egy kiváló gép segítségével valóban csodákat művelhet.

Caffe americano

Ennek a kávéitalnak is egy jó eszpresszó az alapja, melyet aztán forró vízzel öntenek fel1:3 vagy 1:4 arányban. Az a nagy előnye, hogy megőrzi a kávé testességét, de könnyedebb formában, mint ahogyan azt az eszpresszó biztosítja. Az erőssége változhat a hozzáadott forró víz mennyiségétől függően.

Egy külön érdekesség, hogy szintén több magyarázat van arra, hogy hogyan alakult ki ez a kávéital, és honnan kapta a nevét. Egyesek szerint a II. világháború után az amerikai katonák Olaszországban forró vízzel felöntve kérték a kávéjukat, hiszen ők otthon gyengébb és hosszabb kávéhoz szoktak. Mások szerint ez az ital Közép-Amerikából származik, ahol egy gyengébb erősségű kávéitalt neveztek így. Akármelyik megközelítés is az igaz, mára a caffe americano egy jól ismert, és kitűnően élvezhető forró itallá vált, amely mellett kellemesen el lehet beszélgetni a barátokkal, kortyonként élvezve a kávészemek zamatát.

Török kávé

Ez a kávékészítési mód szintén különleges a maga módján, és a történészek szerint már az 1500-as években külön baristák készítették Törökországban, hogy aztán Velencén keresztül Európában is kedveltté váljon.

A török kávé tradicionálisan úgy készül, hogy egy speciálisan erre a célra kialakított edénykében vizet és cukrot tesznek fel melegedni, majd beleteszik a nagyon finomra őrölt kávét és egy kevés kardamomot. Ahogy a víz melegszik, finom hab képződik, és ügyelni kell arra, hogy a főzőedényt a víz forrása előtt levegyék a tűzről. Rövid idő után visszateszik, és ezt kétszer-háromszor megismételve öntik ki a kávéőrleményt is tartalmazó főzetett a vendégeknek.

A török kávé sokféle változatban létezik, az arab, a bosnyák, a görög kávé mind-mind kissé másképp készül. Van, ahol feketén isszák, cukor nélkül, máshol kardamom sem kerül bele, de az biztos, hogy egy igazán különleges italnak számít.

Ismerkedj meg te is a kávékészítés művészetével!

Téged is érdekel a kávékészítés, a kávékultúra és mindent meg szeretnél tudni a témáról? Vegyél részt a Coffee Education Center keretén belül kínált professzionális barista tanfolyamunkon, ahol egy négy napos, intenzív tanfolyamon képezheted magad! A tanfolyam végén angol-magyar nyelvű oklevelet is kapsz, és mivel egy-egy ilyen képzésen maximum 4 fő vehet részt, így valóban lehetőséged nyílik gyakorolni, és megszerezni a szükséges tudást.

Az elmélet mellett a négy napnak fontos részét képezi a gyakorlat is, többek között a különféle kávéitalok elkészítése, melyekhez a professzionális gépek használatát is megtanulhatod. Kattints ide, és ismerd meg a barista tanfolyam további részleteit, ahol rögtön meg is tekintheted, hogy mely szabad időpontok állnak rendelkezésre.

Previous
Previous

Miért egyedi egy kávékóstolással egybekötött csapatépítés?